מה זה מסחר אלקטרוני

מה זה מסחר אלקטרוני

כל מי שעוקב אחרי מוספי הכלכלה, מהדורות החדשות ואתרי אינטרנט באופן כללי, קרא ושמע בוודאי על המונח "מסחר אלקטרוני". מדובר באחד התחומים הכי מתפתחים היום ויש הסבורים שבעתיד הלא רחוק, יהיה זה תחום המסחר שישלוט בעולם. הן בקרב צרכנים והן בקרב חברות, ספקים וכדומה.

הרעיון של מסחר אלקטרוני הוא מאוד פשוט, מדובר בכל סוג מסחר שמתבצע דרך מחשבים. למשל, אם אנחנו יושבים וקונים מוצר מסוים דרך המחשב הביתי שלנו אז אנחנו עושים את זה באמצעות מסחר אלקטרוני, אם אנחנו קונים מניות, אגרות חוב, אופציות, מטבעות זרים או כל דבר אחר, אז אנחנו עושים את זה דרך מסחר אלקטרוני, אם חברה רוכשת מלאי מסוים דרך המחשב, היא עושה את זה באמצעות מסחר אלקטרוני. כל מסחר שמתבצע באמצעות תקשורת מחשבים, הוא למעשה מסחר אלקטרוני.

כיצד המסחר הזה מתבצע? בצורה מאוד פשוטה. יש צד אחד שמשלם, צד שני שמקבל את הכסף ומספק את הסחורה או את השירות. זה יכול להיות מסחר בין צרכן לעסק, בין עסק לעסק, בין צרכן לצרכן (למשל בלוחות מודעות, רשתות חברתיות ועוד). אנחנו יכולים לראות התפתחות של סוגי מסחר שונים וכן של זירות מסחר שונות, בין אם מדובר במסחר של מוצרים, שירותים או כל דבר אחר.

התשלום עבור מסחר אלקטרוני יכול להתבצע בצורות שונות. הדרך האופטימאלית היא לבצע את המסחר באמצעות כרטיסי אשראי. הצד המשלם ממלא את פרטי כרטיסי האשראי לצד פרטים אישיים, תעודת זהות וכדומה, הצד השני מקבל את הפרטים, מעביר את פרטי הכרטיס לחברת הסליקה, זו מבצעת את הנתונים לחברת האשראי, ברגע שמתברר שהפרטים נכונים, אז העסקה מתבצעת, הלקוח מחויב, הצד שמספק את המוצר או את השירות, מזוכה.

מעבר לתשלום בעזרת כרטיס אשראי, יש אפשרויות נוספות לתשלום במסחר אלקטרוני. למשל, יש אפשרות לשלם בעזרת העברה בנקאית, יש אפשרות לשלם בעזרת פייפאל, וכן באמצעות אפליקציות שונות (דבר שמתבצע בעיקר בקרב מסחר בין צרכנים). בכל מקרה, הכל מתבצע דרך המחשב, ולעיתים אפילו מבלי שהצדדים נפגשים או מדברים ביניהם.

כתוב/כתבי תגובה