שיימינג בפייסבוק – קווים לדמותו

שיימינג בפייסבוק – קווים לדמותו

שיימינג הוא ביוש קיצוני שנעשה על ידי מישהו שמחליט שלא התנהגתם כראוי כלפיו בעניין אישי או באופן ציבורי, בהתאם לערכיו או למוסר כלשהו. לכן, מבחינתו זה צודק לגנות אתכם בפומבי. בדרך כלל, זה קורה בגלל עוול אישי שנגרם לו, לדעתו, והוא מוותר על דרכים חוקיות ומסודרות כדי ליישב את הנושא או שהוא פשוט מחליט שמגיע לכם עונש קולקטיבי מצד הציבור כולו. 

מה קורה כשמפרסמים פוסט שיימינג?

  • מפרסם הפוסט כותב על מקרה אישי שקרה לו עם מי שהוא עושה לו שיימינג, או שמדובר בדמות ציבורית שכולם מכירים והוא מחליט לכתוב עליו בעקבות אירוע מסוים. לכאורה, מדובר בזכותו הודות לחופש הביטוי אבל לפעמים מדובר בהפרת חוקי הקהילה של פייסבוק, שמקפידה מאוד למנוע שיימינג ולינצ'טרנט.
  • במקרה שהפוסט מפרט את הטענות של הכותב נגד מושא השיימינג אבל לא תמיד מדייק בעובדות, יש עילה לתביעת דיבה לשון הרע. 
  • חשוב לדעת שלתוכן הפוסט וגם להיקף התפוצה שלו (ויראליות) יש חשיבות. יש אפשרות לדרוש מפייסבוק להסיר אותו או לפנות לכותב עצמו. תגובתם תכתיב את המשך ההליכים אם להגיש תביעה. 
  • במקרה שפוסט שיימינג השליך ישירות על העסקתכם, פרנסתכם, שמכם הטוב או כל תוצאה מצערת אחרת שאפשר לקשר ישירות לשיימינג, יש כאן גם עילה לתביעת נזיקין ודרישת פיצויים.

מה אפשר לעשות במקרה של שיימינג?

העצה הטובה ביותר היא לפעול מהר, לפנות לעורך דין מבלי לאיים על כותב הפוסט. אפשר לבקש ממנו להסיר אותו אבל פנייה כזאת עלולה להניב תוצאה הפוכה. הבעיה מתחילה כשלא מתוודעים לכך מהר והפוסט מופץ כך שכבר קשה לאתר אותו ואת המקור שלו, או לאן נפוץ. מלבד עורך דין יש לשקול גם לבקש מגוגל להסיר כל אזכור לפוסט ולשיימינג כדי לעצור את ההשלכות הנוספות. למידע נוסף פנו לשלמי וינברג עו"ד לשון הרע

כתוב/כתבי תגובה